Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec
Informační centrum
Zámecká 279
284 03 Kutná Hora - Sedlec

Tel.: +420 326 551 049
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Výstava grafiky Robina Kaloče

Zveme Vás na výstavu obrazů a grafik autora Robina Kaloče do horní kaple hřbitovního kostela Všech Svatých s kostnicí. Vernisáž proběhne 11. 7. 2016 od 17 hodin.

plakát

POZVÁNKA NA ROVNODENNOST 2017

O RODINĚ BEZ RŮŽOVÝCH BRÝLÍ

Od prvního července do konce srpna tohoto roku si mohou návštěvníci katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele prohlédnout v rámci základního vstupného expozici Obrazy rodičovství. Katedrála se tak nově od svého zpřístupnění otevírá rodině.


Vtipná instalace výstavy

Když jsem ve středu ráno přivítala bodré pány z Ostravy, bylo mi jasné, že máme dobře nakročeno. Tranzitem nacouvali suverénně až ke vchodu do katedrály bez jediného zaškobrtnutí. „Vy nám, slečno Vendulko, budete dělat držák na panely, aby to hezky odsýpalo.“ Prohlásil pan Makyča z Centra pro rodinu a než jsem se otočila, byl tentam. Opodál stál hlouček natěšených čínských turistů. Pracovníci provozu pomáhali nosit panely do jižní lodi, kde už se pomalu začala rýsovat výstava. „Trochu moc růžová,“ prohodila kolegyně Lenka. Čínský turista začal fotit.

Nenahraditelná hodnota

„Mám k této výstavě citový vztah. Rodina je pro mě velkou a nenahraditelnou hodnotou, proto mám tuhle práci opravdu rád. Je to velká čest, že jsem se mohl setkat s tak talentovanými fotografy, jako jsou Lucia Petrůjová, Oldřich Kučera a Prof. Mgr. Jindřich Štreit.“ Pronesl s úsměvem pan Makyča. V jedné ruce houpací koník a v druhé fialový koberec. „Dokonce se nám podařilo výstavu přeložit do angličtiny a italštiny. Je to neobvyklé, protože většina našich výstav není tak interaktivní jako Obrazy rodičovství. Dost jsme si tady vyhráli.“

Kousek sebe sama

Když jsem procházela výstavu, zaujal mě, jako každého dobře motivovaného zaměstnance, koutek, kde se dá lehnout. Mateřskou náruč Panny Marie vystřídal pytel s příjemnou růžovo-fialovou dekou. Z rohu místnůstky z panelů se nenápadně linula hudba z reproduktoru a člověk se mohl na chvíli zase vrátit do matčina lůna. Okolo pár pohozených hraček, někdo už si s nimi stačil hrát.

Silné momenty

Po týdnu, kdy výstava zažila hojný nával turistů z celého světa, se člověk ani nediví, kolik hezkých obrázků stihli naši malí návštěvníci za tak krátkou dobu namalovat a kdo všechno byl zasáhnut fotografiemi, které ač na první pohled obyčejné, jedou na hlubinu. „Plakala jsem,“ přiznala jedna starší dáma. „Při pohledu na fotku s postiženým chlapečkem se to všechno ve mně otevřelo. I ty naše bolesti a co všechno jsme si museli zažít, ale stálo to za to!“ Tatínek od rodiny se usmíval a přitakal, že on si raději zahrál jeho slovy tu pěknou dřevěnou hru a smotal pár uzlů se svým synem. „Ta pěkná dřevěná hra je nejspíš symbol balancujícího života. Každý tu svou kuličku někam tlačí a přeje si, aby nepropadla, dostala se do cíle tou nejlepší a nejjednodušší cestou, ale ne vždycky se to podaří. I to je asi dobře. Zažít na vlastní kůži, že je potřeba mít trpělivost a umět si hrát.“ Hodina pryč. Nechtělo se mi odejít, ale znáte to, dnešní uspěchaná doba. Těším se, až i vy napíšete, co jste zažili. A jak by řekli naši čínští návštěvníci 謝謝ši ši, děkuji (nejen za váš čas).Vendula Krůlová 

 

Náhled článku v pdf s fotkami: 1 a 2

 

DODATEK K TISKOVÉ ZPRÁVĚ


1. 7. 2016

 

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec se distancuje od zavádějících titulků některých médií a zpráv, které podněcují k dezinterpretaci uvedeného obsahu.

Zpráva i nový návštěvní řád vznikl v reakci na stále stoupající počet příchozích návštěvníků logicky zejména v letních měsících, kteří se nebyli schopni dostatečně obléct. Jako příklad nám mohou posloužit slečny v kraťasech do půli hýždí, jen v podprsenkách, s holými pupíky, dokonce někteří i v plavkách a naopak muži bez triček. Řád nikomu nezakazuje přijít v kraťasech a tričku, jak se můžeme dočíst či doslechnout z různých médií. Odívání není také jediným bodem z nově vyšlého návštěvního řádu. Chceme například zabránit i tomu, aby návštěvníci seděli a svačili na hrobech, kouřili v areálu hřbitova, či odhazovali odpadky mimo odpadkový koš.  

Primárně mají příchozí možnost si dojít pro své vlastní oblečení. Zřídkakdy kdo cestuje polonahý. Šátek tak poslouží opravdu v případě, kdy turista nemá jinou možnost své partie vhodně zakrýt. Kdekoliv ve světě je tento přístup běžnou praxí a návštěvníci tato pravidla nemají problém respektovat. Nejedná se jen o východní země, ale i o vyspělý západ. Nesouhlasíme se spojováním s islámskou problematikou, která je nyní ožehavým tématem a média na ní profitují. Návštěvníci si nemusí zahalovat hlavu, ba naopak v rámci etikety jsou vyzváni, přijdou-li např. v kšiltovce, aby si ji sundali. Cílem těchto opatření bylo vyhnout se extrémním případům. Jako příklad nám může posloužit návštěva koncertu. Nikdo z nás by s největší pravděpodobností nenavštívil koncert v sále v plavkách nebo kraťasech do půli hýždí, protože by to při nejmenším nebylo praktické, ale hlavně je to společností považováno za nevhodné. To samé my vnímáme s návštěvou kostnice, která je inspirací pro mnohé návštěvníky a vyvolává svojí neobvyklostí různé otázky. V neposlední řadě je to církevní památka, kaple Všech svatých s kostnicí, kde přes probíhající turismus považujeme za vhodné dodržovat pietu.

Dotazy na hygienu jsou opodstatněné. Máme velkou zásobu šátků, které budou pravidelně prány v čistírně. Každý, kdo bude chtít šátek využít, dostane čistý čerstvě vypraný. Nepředpokládáme, že se budou kumulovat davy polonahých návštěvníků, nicméně toto opatření považujeme za vhodné. Je nutné podotknout, že za celý den proti této decentně formulované výzvě našimi profesionálními průvodci nikdo nic nenamítal a vše proběhlo naprosto v klidu bez dramatu, které je typické pro českou mediální scénu. Věříme, že tato dezinterpretace naše návštěvníky neodradí, ba naopak nové opatření budou kvitovat s povděkem.

NOVÉ ŠÁTKY PRO KOSTNICI

 


 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

28. 6. 2016, Kutná Hora - Sedlec

 

Hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí přivítá během letních prázdnin první zahalené návštěvníky. Informace vychází z nově vyhlášeného návštěvního řádu, který nabude platnosti začátkem července.

„Každoročně se setkáváme s rozmanitým spektrem lidí. Šátky by měly vyřešit nevhodné odívání turistů a podpořit tak pietní charakter naší památky.“ Vysvětluje Petr Jakeš, ředitel organizační složky farnosti. Měly by sloužit zejména k zakrytí ramen, nohou a nevhodně odkrytých intimních částí těla. Řád chce poukázat na běžné společenské normy, které se mají dodržovat nejen v církevních památkách. Stejné podmínky pro dodržování piety budou i v ostatních objektech spravovaných farností.

V dokumentu se mimo jiné objeví zákaz kouření v celém areálu hřbitova, konzumace jídel a nápojů, ale i telefonování v prostoru hřbitovního kostela Všech svatých. „Cílem není znepříjemnit prohlídku sakrálních prostor, ale mít možnost vyhnout se extrémním situacím, které v neposlední řadě omezují ty, kteří zde chtějí zažít klid a pokoj.“

Náhled na zprávu v odkazu zde

 •  vlajka DE

Willkommen

77 TOUR

- Programm

- Bedingungen

- Repertoire

Kostnice

otevřena denně
mimo 24. XII

XI - II  9:00-16:00
IV - IX  8:00-18:00
  v neděli   9:00-18:00
X, III      9:00-17:00
Vstupné:
základní 90,- Kč
snížené 60,- Kč

Katedrála

otevřena denně
mimo 24. XII, Velký pátek
a Bílou sobotu

IV - X 9:00-17:00
  v neděli  11:00-17:00
XI - III 10:00-16:00
  v neděli 11:00-16:00
Vstupné:
základní 50,- Kč
snížené 30,- Kč

Infocentrum

otevřeno denně
mimo 24. XII

XI - II 9:00-16:00
III - X 9:00-17:00