Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec
Informační centrum
Zámecká 279
284 03 Kutná Hora - Sedlec

Tel.: +420 326 551 049
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Virtual tours CZ

   UPOZORNĚNÍ   

toto jsou staré stránky sedlecké farnosti, nové stránky prosím hledejte na www.sedlec.info. Pokud se Vám i na nové adrese zobrazují stále tyto stránky, vyčištěte si, prosím, cache soubory Vašeho internetového prohlížeče.

Chrámová klenotnice

Chrámová klenotnice katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele dává návštěvníkům možnost obdivovat skvosty úzce spjaté se sedleckým klášterem, jde o originál Sedlecké monstrance, faksimile zakládací listiny kláštera a kopii gotického obrazu Panny Marie Bolestné od Mistra Třeboňského oltáře.

Sedlecká monstrance

Dominantou katedrální chrámové klenotnice je tzv. Sedlecká monstrance, pocházející z konce 14. století. Jde o bohoslužebný předmět, který slouží k uchování hostie v tajemství eucharistie - nekvašený chléb se během křesťanské bohoslužby proměňuje v tělo Ježíše Krista. Monstrance se používají od 11. století, kdy naplno začala být tato úcta podporována církevními představiteli.

 

Sedlecká monstrance je jednou z pouhých 10 dochovaných gotických monstrancí v Evropě a podle posledních poznatků jde o nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě. Její podoba vychází z architektury Petra Parléře, dvorního stavitele císaře Karla IV. a mj. stavitele chrámu sv. Víta v Praze nebo chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Monstrance zřejmě nebyla vyrobena přímo pro sedlecký klášter, nicméně mu byla věnována v souvislosti s kutnohorským Bratrstvem Božího Těla.

 

Tento Klenot je 97 cm vysoký a váží 4,7 kg. Je vyroben z pozlaceného litého stříbra. Do Sedlce se vrátil po 10 letech z Národní Galerie v Praze.

Zakládací listina sedleckého kláštera

Faksimile zakládací listiny sedleckého kláštera, která byla sepsána mezi lety 1142 - 1148 v období po příchodu prvních cisterciáckých mnichů do Sedlce. Listina zachycuje události vzniku sedleckého kláštera a je tak cenným historickým pramenem. Originál listiny je uložen v Archivu Národního Muzea v Praze.

Obraz Panny Marie Bolestné

Jedná se o věrnou kopii obrazu Panny Marie Bolestné od Mistra Třeboňského oltáře z konce 14. století, který pochází z Církvice u Kutné Hory. Obraz byl původně součástí deskového oltáře sv. Kryštofa a Panny Marie Bolestné, který se však nedochoval. Mistr Třeboňského oltáře je často označován za nejvýznamnějšího malíře gotické deskové malby v Čechách a přikládá se mu zásluha na rozvoji českého pojetí gotiky - tzv. krásném slohu.

Katedrála

otevřena denně
mimo 24. XII, Velký pátek
a Bílou sobotu

IV - IX 9:00-18:00
  v neděli  11:00-18:00
XI - II 9:00-16:00
  v neděli 11:00-16:00
X,III 9:00-17:00
v neděli  11:00-17:00

Vstupné:

plné 50,- Kč
snížené 30,- Kč
více

Bohoslužby v katedrále:

neděle 9:30

více dle aktuálního rozpisu